Narpuz Otu

Narpuz Otu

₺28,20
Vergi dahil
Adet
 

Whatsapp Destek

 

Güvenli Ödeme

Narpuz otu, son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız bir bitkidir. Narpuz nedir sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; Datça dağlarında yetişen mor çiçekli bir bitkidir. Baharatlı bir aromaya sahiptir. Kokusu naneye benzer, yaprakları çok güçlü bir koku yayar. Mutfakta bir çok kullanım alanı mevcuttur. Sadece mutfakta değil bakım yapmak için de narpuz suyunu cildinize de uygulayabilirsiniz. Sinek ısırıklıklarına bağlı kaşıntıların giderilmesine yardımcı olabilir. Genellikle çay formunda tüketilir. Halk arasında Yarpuz ve Yabani Nane olarak da bilinmektedir.

Faydaları Nelerdir

Ödem attırırken zayıflamaya yardımcı olabilir. Daha kaliteli nefes almanızı sağlayabilir. Balgam ve öksürük şikayetlerinin giderilmesini destekleyebilir. Stresli bir günün ardından sakinleştirici, dinlendirici bir etki yaratabilir. Antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı güçlendirebilir. Kanın temizlenmesine katkı sağlayabilirken kalp ve mide rahatsızlıklarını hafifletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca doğal sinek kovucudur. Yetiştirildiği bölgelerde sinek kovucu olarak kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır?

Genellikle kaynatılıp bir çay çeşidi olarak tüketilir. Taze veya kuru formda kullanıma uygundur. Narpuz kurutulurken çiçekleri düşmeden önce bitkiyi toplamak gerekir. Bazı yörelerde el yapımı tarhanalara eklenir.  Hazırladığınız çorbalar, mezeler veya içeceklerde aroma vermesi için kullanabilirsiniz. Yarpuz otunun yanlışlıkla yüksek dozda kullanılması, böbrek ve akciğerinize zarar verebilir. 

Kimler Kullanabilir?

Küçük yaştaki çocuklar, hamile kadınlar ve böbrek rahatsızlığı bulunan bireylerin narpuz otu kullanmaması tavsiye edilir. Bitkiyi kullanırken aşırıya kaçmak mide bulantısı ve baş dönmesi gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

BİTKİ-000015

Bu ürüne hiçbir soru sorulmadı.


Teşekkürler! Sorunuz başarıyla ekibimize ulaştı.
Bir Soru Sor
Formu gizle
Captcha
Yorumlar (0)

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün:

Datça Köy Ürünleri Diğer ürünler

arrow_upward