Doğal Van Otlu Köy Peyniri 1 KG

Doğal Van Otlu Köy Peyniri 1 Kg

₺150,00
Vergi dahil
Adet

Doğal Van Otlu Peynirinin Özellikleri Nedir?

Otlu peynir yöresinde yediden yetmişe herkes tarafından ve her öğün sevilerek tüketilir. Yöresel peynir çeşitlerinden olan otlu peynir Anadolu’nun otlu küp peynirlerinden bir tanesi olan otlu peynir Van ilimize ait coğrafi işaretli bir peynirdir. Van otlu peynir kendine özgü lezzeti ile dikkat çeker. 

Otlu Peynir Nasıl Yapılır?

Van'ın geleneksel otlu peyniri hem sütün hem de otun bol olduğu ilkbahar döneminde  genellikle koyun sütünden üretilir. Van otlu peynirin içindeki ot heliz, sirmo, yabani nane, mendi ve kekik olmak üzere 25 farklı ot çeşidinden oluşabilir. 

Sütler çiğ olarak mayalanır. Daha sonra bir kat pıhtı, doğranmış çeşitli yabani otlar ve bir kat pıhtı bez bir torbaya alınır. Torbanın ağzı kapatılarak iki taş arasına sıkıştırılıp süzülmeye bırakılır. Elde edilen peynir 2–3 cm kalınlığında dilimlere bölünür. Son olarak kuru şekilde tuzlanır veya salamuraya atılır. Toprak küplere basılarak toprağa gömülür. Torak küplere basılırken cacık denilen yardımcı süt ürünü kullanılır. Küpler kış aylarında topraktan çıkarılarak peynir tüketilir.

Doğal Van Otlu Peynirin Faydaları Nedir?

İçerisinde birbirinden farklı yabani otlar ve şifalı baharatlar bulunur.  Yoğun miktarda süt içerir, böylece iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Hem lezzetli hem de sağlıklı otlu peynir kahvaltılarda, salatalarda, yemeklerde kullanılabilir. İçerisindeki şifalı otlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak vücut direncini arttırabilir. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler.  

CTKPYNR1

Bu ürüne hiçbir soru sorulmadı.


Teşekkürler! Sorunuz başarıyla ekibimize ulaştı.
Bir Soru Sor
Formu gizle
Captcha
Yorumlar (0)

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün:

Çatak Bal Evi Diğer ürünler

arrow_upward