Harika Bir Tarif: İncir Dolması Nasıl yapılır?

Aydın'ın vazgeçilmez lezzeti kuru incir ile yapımı oldukça kolay enfes bir dolma tarifi hazırladık. Malzemelerle başlayalım:

MALZEMELER

İlk olarak güzelce yıkadığınız kuru incirlerinize üzerini geçecek kadar ılık su ekleyin. Ardından incirleri yumuşayana kadar ılık suda bekletin.

Daha sonra incirlerin üst kısımlarını kesin ve kestiğiniz kısımdan içerisine parmağınızla bastırın. İnciri çevirerek içinin çukurlaşmasını sağlayın.

Cevizlerinizi iri parçalar halinde doğrayın ve incirlerin içlerini cevizle doldurun. Doldurduğunuz incirleri sık bir şekilde tencereye dizin. Şerbeti için bir kase içerisinde su ve 3 yemek kaşığı şekeri karıştırın. Su ve şeker oranını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Daha sonra hazırladığınız şerbeti incir dolmalarınızın üzerine gezdirin. Sıvı yağı da üzerine gezdirdikten sonra tencerenizi ocağa alabilirsiniz. 

Tencerenin kapağı kapalı olacak şekilde incir dolmalarınızı kaynayana kadar orta ateşte, daha sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.

Pişen dolmalarınızı oda sıcaklığına geldiğinde servis tabağına alabilirsiniz. Üzerine kaymak ve antep fıstığı çok yakışacak.

Afiyet olsun!

Tarif için gerekli malzemeleri bizimoradan.com'da kolaylıkla bulabilirsiniz. Binlerce çeşit doğal ve yöresel ürün tek tıkla kapınızda! Daha fazla yemek tarifi için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

İlgili Ürünler

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward