Çayınızı Doğru Demliyor Musunuz?

Çay  Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahip. Her gün mutlaka bir demlik çay demler, tavşan kanı çayınızı sevdiklerinizle paylaşırsınız. Sabah, öğlen, akşam hiç fark etmez bizim için çay içmenin asla bir zamanı yoktur! Peki her gün masamızda yer alan çayı doğru demliyor muyuz? İşte size doğru çay demlemenin 6 altın ip ucu:

  • Öncelikle kullandığınız çayı iyi seçmelisiniz. Kaliteli bir çay kullandığınız zaman çayın tadı bambaşka olacaktır. Çay seçiminin ardından dikkat etmeniz gereken ilk şey demleyeceğiniz çayın temiz olmasıdır. Çayı demliğe almadan birkaç kez yıkayın ve çayın tozundan arınmasını sağlayın böylece çayınız daha berrak olacaktır. 

  • Çay demlerken kullanabileceğiniz tekniklerden bir diğeri çayı demlikte kaynatmaktır. Çayı demliğe aldıktan sonra, demliği ocağa koyun ve kaynama aşamasına gelmeden bir süre bekletin. Daha sonra demliği bir kenara alın ve 1-2 dakika beklettikten sonra demlenmesi için ocağa alın.

  • Çay tadını daha yoğun alabilmeniz için çayın tamamen suyun dibine çökmesi önemlidir. Bir de demlikteki çayınızı karıştırmayı unutmamakta fayda var.

  • Çayın demlenme süresi de tadını etkileyen faktörlerden biridir. Suyunuz kaynadıktan sonra kısık ateşte 15-20 dakika kadar bekleyin. Demleme süresini uzatmamaya çalışın, çok beklerse çayın tadı acılaşmaya başlayacaktır.

  • Suyun çok kaynar olmamasına özen gösterin. Kaynar su çayınızı demlenmeden yakar ve çayın tadını bozar. Suyu kaynattıktan sonra hemen demliğe dökmeyin, biraz soğumasını bekleyin.

  • Çayınızın tadını çeşitlendirmek isterseniz bazı aromalar ekleyebilirsiniz. Karanfil, tarçın ya da vanilya çay için kullanabileceğiniz en lezzetli aroma vericilerdendir. Özellikle kış mevsiminde içinizi ısıtacak aromatik çaylar yapmak isterseniz, kendinize özel tarifler yaratabilirsiniz.

bizimoradan.com onlarca çeşit çay ve bitki çayları ile yeni tariflerde mutfağınızın yeni adresi! Yüzlerce çeşit çaylar tek tıkla kapınızda! Daha fazla faydalı bilgi için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward