Yeşil Zeytinin Faydaları ve Besin Değeri

Yeşil zeytin en popüler gıdalar arasında yer alır. Akdeniz bölgesinde yetiştirilen özel yeşil zeytinlerin hasat zamanları, zeytinlerin olgunlaşma döneminde olması gereken zaman dilimi genellikle Ekim ve Kasım aylarıdır. Yeşil zeytin faydaları ve besin değeri ile öne çıkar. Zeytinin tam olgunlaşmadığı zamanlarda toplanması renginin yaprak yeşilinden sarı yeşile geçtiği dönemlerde harekete geçilir. Bu zamanlarda toplanan zeytinler ham birer meyve olarak nitelendirilir. 

Sofralar için hazır hale getirilen yeşil zeytin magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, bakır ve potasyum gibi mineralleri içerisinde barındırır. Sindirim için büyük bir önem taşıyan selüloz miktarı da yeşil zeytinlerde son derece dengelidir. Yeşil zeytin içerisinde yer alan su oranları diğer zeytin türlerine göre bir miktar daha fazladır. A, E ve D vitaminlerine sahip önemli bir besin olan yeşil zeytin toksinlerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasına destek verir. Düzenli yeşil zeytin tüketimiyle birlikte faydalardan yararlanabilmeniz mümkün hale gelir.

Yeşil zeytin sağladığı faydalı yağ asitleri ile sağlığınıza yardımcı olur. Sağlıklı besinler tüketmeniz yaşamınızın farklı zaman dilimlerinde kendinizi daha iyi hissedebilmenizi destekler. Kan hücrelerinin dengelenmesine yardımcı olan yeşil zeytin şeker seviyelerinin kontrol altında tutulmasına da destek verir. Besleyici özelliklere sahip yeşil zeytini isterseniz diyet döneminizde de tercih edebilirsiniz. Doğru miktarda tüketilebilecek yeşil zeytin tokluk hissinizin daha uzun süre devam edebilmesine yardımcı olur.

Yeşil Zeytin Besin Değerleri

Yeşil zeytin yararları denildiği zaman doymamış yağ asitleri de ön plana çıkar. Bu özelliği ile kalp ve damar sisteminin düzenli çalışmasına destek verir. Yeşil zeytin tüketimi kanser hücrelerinin gelişmesinin yavaşlamasına da yardımcı olur. Yeşil zeytin tüketildiği zaman eklem ve romatizma ağrılarının tedavisine destek verilir. Karaciğer yağlanmasının önüne geçilebilmesi için destekleyici bir gıda olan yeşil zeytin cilt sağlığının düzenlenmesine de yardım eder. 

Birbirinden farklı gıdaları zenginleştirebilmek için tercih edebileceğiniz yeşil zeytin sofralarınıza büyük bir lezzet kazandırabilecek içeriğe sahiptir. Sofralarda sık sık tercih edilen yeşil zeytini farklı yemek tariflerinde kullanabileceğiniz gibi tek başına da tüketebilmeniz mümkündür.

Yeşil zeytinin kalori değerleri düşüktür. Ancak dozunda tüketilmesi önemli olan noktadır. Yeşil zeytin besin değeri hesaplamasında 100 gram baz alınırsa ortalama 144 kalori ortaya çıkar. 3 gram karbonhidrat, 1,5 gram protein ve 13,5 gram yağ içeriği ortaya çıkabilir. Bu rakamlar seçeceğiniz zeytinin üretim özellikleri, içeriği ve tüketim şekline göre değişkenlik gösterebilir. 

İlgili Ürünler

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward