Tarhana Alırken Nelere Dikkat Emeliyiz?

Tarhana Türk mutfağının geleneksel çorbaları arasında ilk sıra yer alır. Kış aylarında vitamin ihtiyacımızı karşılamak için oldukça besleyici bir yiyecektir. Yaz sonunda kış hazırlığı olarak hazırlanmaya başlanır, içinizi ısıtacak pratik ve lezzetli bir çorbaya dönüşür. Özellikle Anadolu'da sıklıkla tüketilen tarhana çorbası besleyici özelliğinin yanında sindirim sistemimiz için de oldukça faydalıdır. Kış aylarına yaklaşmışken soğuk günlerde haftada en az bir kez tarhana tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

Tarhana yediden yetmişe herkesin sevdiği bir çorbadır. Büyüklerimiz geleneksel yöntemlerle tarhana tarifi hazırlar. Tarhana yapımı biraz meşakatli bir süreç ancak enfes lezzetini tattığınızda verdiğiniz emeğin karşılığını alıyorsunuz.  Farklı ürünler ve yöntemler kullanılsa da genel olarak un, yoğurt ve sebzelerden oluşan bir hamur hazırlanır. Bu hamur fermente edildikten sonra bazıları güneşte kurutulur bazıları da yaş olarak tüketilebilir. Evde tarhana yapacak vaktiniz yok ama marketten hazır tarhana tüketmek istemiyorsanız  hiç üzülmeyin. Ev yapımı tarhana çeşitlerinden dilediğinizi seçebilir, güvendiğiniz satıcılardan sipariş verebilirsiniz. Peki tarhana satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 

Tarhana Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Tarhana hazırlanırken kullanılan malzemelerin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Yumuşamış sebzelerden veya kalitesiz yoğurt ile hazırlanan tarhana kısa sürede küflenebilir. Ayrıca kurutma işlemi sırasında tarhananın tam olarak kuruduğundan emin olmak gerekir. Nemli kalmış tarhana da çok kısa sürede küflenebilir. Tarhana satın alırken güvenilir satıcılardan ev yapımı tarhana çeşitlerini tercih etmelisiniz. Ev yapımı tarhanalar koruyucu, renklendirici gibi katkı maddesi içermez. Geleneksel yöntemlerle hazırlanır, güneşte kurutulur ve el emeği ile toz haline getirilir. Üreticiden tüketiciye doğal ve taze şekilde ulaşır.

 

Tarhana satın alırken dikkat etmeniz gereken bir başka şey ise tarhananın hangi yörede yapıldığını öğrenmek olmalıdır. Tarhana Anadolu'nun her köşesinde farklı şekilde hazırlanır ve kullanılır. Bu nedenle lezzet farklılığı ile karşılaşabilirsiniz. Bazı tarhanalar ekşi olma özelliğine sahiplerken bazı tarhanalar da acı biber ile hazırlanır.  Farklı yörelerde aroma vermesi için hamuruna tarhana otu katılır. Ayrıca göce içeren tarhanalar da mevcuttur. Tarhana çeşitleri üretildiği yörenin coğrafi özelliklerini ve damak tadını barındırır. Yörenin doğal bitki örtüsü, iklimi, üretilen sebzeler tarhana için kullanılacak malzemeleri belirler. Tarhana yapımı da aynı koşullar çerçevesinde değişkenlik gösterir. Tarhana satın alacağınız zaman hangi yörede hazırlandığına dikkat etmenizde fayda var.

 

Bebeğiniz için besleyici bir çorba arıyorsanız özel hazırlanmış bebeklere tarhana çorbası tercih edebilirsiniz. Normal tarhana çorbaları bebeklerin tüketimi için uygun olmayabilir. Geleneksel tarhana bebeklere fazla acı, ekşi ve baharatlı gelebilir. Özel hazırlanmış bebek tarhanası kıvamı ve içeriği bakımından daha uygundur.

 

Tarhana Çeşitleri Nelerdir?

  • Uşak Tarhanası
  • Un Tarhanası
  • Sakız Tarhanası
  • Kızılcık Tarhanası
  • Yaş Tarhana
  • Top Tarhana
  • Maraş Tarhanası
  • Göce Tarhanası

 

Kuru tarhana, hamurun kurutulduktan sonra elekten geçirilerek toz haline getirilmesidir. Su ile karıştırılarak toz tarhana çorbası hazırlayabilirsiniz. Yaş tarhana çorbası yapacaksanız 2 yemek yaş tarhana, su ve salça ilave ederek pişirebilirsiniz. Bir porsiyon (250 gr) tarhana çorbası kalori bakımından normal bir seviyededir. 1 kasesi 151 kalori değerine sahiptir. Diyet yapan kişiler akşam yemeği için bir kase tarhana çorbası tüketebilir.

 

 

Daha fazla faydalı bilgi ve yemek tarifi için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

 

İlgili Ürünler

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward