Susam Yağı Ne İşe Yarar?

Susam yağı pedaliaceae familyasına ait bir bitkiden elde edilir. Beyaz veya pembe rengine benzeyen susamın kapsüle benzeyen meyveleri mevcuttur. Susam yağı Hindistan gibi ülkelerde kızartma yağı olarak tercih edilirken Güneydoğu Asya, Orta Doğu, Çin ve Kore gibi bölgelerde lezzet zenginleştirici olarak tercih edilir. Susam yağı nerede kullanılır sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Yemeklerde kullanılan susam yağı tahin yapımı için büyük bir önem taşır. Mat sarı renkli olan susam yağı saç ve cilde olan katkılarıyla da ön plana çıkar. Susam yağı antioksidan içeriklidir. Vitamin ve mineral içeriğine sahip susam yağı vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verir. 

İçerisinde demir olduğundan dolayı kansızlığın tedavisini destekleyebilecek özelliklere sahiptir. Aynı zamanda yağ kolesterolünün dengelenmesine yardımcı olur. Cildinizde oluşabilecek yanık ve yaraların tedavisinde değerlendirebileceğiniz susam yağı içerisinde E vitamini barındırır. Kan şekerinin düzenlenmesine yardım eden susam yağı şeker hastalığının tedavisinde destekleyicidir. Susam yağı neye iyi gelir diye düşünüyorsanız temel olarak bu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sesamin ve sesamol başta olmak üzere doymayan yağ asidi açısından zengin olan susam yağı, kalp ve damar sağlığını korumaya yardım eder. Böylelikle kalp krizi riskleri için ufak bir önlem de alınmış olur. Kolesterol üzerindeki destekleyici etkileri ateroskleroz riskinin düşmesine yardımcı olur. Kalsiyum, çinko ve bakır açısından zengin olan susam yağı daha sağlıklı kemik ve diş gelişimi için destekleyici bir gıdadır.

Susam Yağı Hangi Şekillerde Tüketilebilir?

Yüksek lif oranı olan susam yağı bağırsak hareketlerinin artmasını desteklerken kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Antioksidan içerikli susam yağı metabolizma hızının artmasına destek verir. Düzenli tüketilen susam yağı diyet listelerine de yardımcı olur. Diyet dönemindeyken uygun miktarlarda susam yağı tüketebilmeniz mümkündür. Susam yağı ne işe yarar sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. 

Susam yağı nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir diye düşünüyor olabilirsiniz. Susam yağı içerdiği antioksidanlar ile öne çıkar. Bu antioksidanlardan en iyi şekilde yararlanmak isterseniz zeytinyağı gibi salata ve soslara ekleyebilirsiniz. Dilerseniz ufak bir çay kaşığı yardımıyla da tüketebilmeniz mümkündür. Et veya balık seviyorsanız kızartma ürünlerinde susam yağını tercih edebilirsiniz. 

Tüketim şekli bir hayli geniş olan susam yağı favori tariflerinizi zenginleştirebilmenizi sağlar. Uygun miktarlarda tüketilen susam yağı sağlıklı yaşamınıza dahil edebileceğiniz özel içeriğe sahiptir. Sizler de farklı şekillerde tüketebileceğiniz susam yağlarından yararlanabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward