Şeker Yerine Kullanılabilecek Doğal Tatlandırıcılar

Şekerin insan sağlığına olan zararını hepimiz biliyoruz. Daha sağlıklı bir beslenme tarzı için şekeri hayatımızdan çıkartmalıyız fakat bu o kadar kolay olmayabilir. Herkesin damak tadı farklıdır, şekersiz beslenmeye başlamak özellikle tatlıya düşkün kişiler için zordur. Şekeri hayatınızdan çıkarmak demek bir daha asla tatlı yiyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sofra şekeri yerine diğer tatlandırıcı özelliği olan besinleri tercih edebilirisiniz. Sofra şekeri düz bir karbonhidrat olduğu için sağlık açısından zararlıdır. Ancak şimdi size önereceğimiz tatlandırıcılar yüksek besin değerine sahip gıdalar olacak. Kek, kurabiye ve tatlılarınızda sofra şekeri kullanmak yerine size 8 maddelik şeker yerine kullanılabilecek tatlandırıcılar listesi hazırladık.

Bal

Şifa kaynağı bal şeker yerine kullanabileceğiniz harika bir alternatiftir. Yüksek besin değeri ve lezzetli tadı sayesinde balı bir çok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hazırladığınız içeceklerinize veya tatlılarınıza şeker yerine bal eklemek en iyi çözüm olacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta balı ısıtmadan kullanmaya özen göstermek olacaktır. Eğer balı ısıtırsanız içerisindeki bütün besin değerini kaybeder, sadece basit bir tatlandırıcı görevi görür.

 

 

Panela

Panelayı kısaca tanımlamak gerekirse şeker kamışından elde edilen meyve suyudur. Rafine edilmeden hazırlanan saf ve el yapımı bir tatlandırıcıdır. Ülkemizde henüz çok popüler olmasa da Amerika'da sıklıkla tercih edilen doğal bir tatlandırıcıdır.

 

 

Stevia Bitkisi:

Stevia bitkisi görünüşte biraz naneye benzese de aslında tam tersi çok tatlı bir tadı vardır. Kalori değeri sıfır olduğu için en sağlıklı tatlandırıcı olma özelliğine sahiptir.

 

 

Keçiboynuzu Pekmezi

Keçiboynuzu meyvesinden üretilen keçiboynuzu pekmezi içerisinde insan vücudu için gerekli tüm mineraller bulunur. Ayrıca yüksek miktarda vitamin içerir. Hazırladığınız keklerde, kurabiyelerde, pastalarda şeker yerine keçiboynuzu pekmezi kullanabilirsiniz.

 

 

Hurma

Yiyecek ve içeceklerinizde hurma kullanmak tatlandırıcı etkisi yanında ayrıca sizi tok tutacaktır. Özellikle diyet döneminde olan kişilerin hurma tüketmesi tavsiye edilir. Lifli bir yapıya sahip olması sindirim kolaylığı sağlar. Ayrıca yüksek vitamin ve mineral içerir. Hazırladığınız kek ve kurabiyelerinizde ister doğrayarak isterseniz blender ile püre haline getirerek kullanabilirsiniz.

 

 

Pekmez

Pekmez de iyi bir tatlandırıcı çeşididir. Üzüm pekmezi, dut pekmezi , keçiboynuzu pekmezi gibi bir çok pekmez çeşidinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

 

 

Hindistan Cevizi Şekeri

Sofra şekerine göre çok daha sağlıklı bir şeker çeşididir. Şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilen sofra şekeri basit bir karbonhidrattır. Hindistan cevizi şekeri  ise B1-B2-B3-B6 vitaminlerine sahiptir.

 

 

Akçaağaç Şurubu

Güçlü bir antioksidan kaynağı olması akçaağaç şurubunu diğer tatlandırıcılardan ayıran özelliğidir.

 

 

 

 

Daha fazla faydalı bilgi ve yemek tarifleri için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward