Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis, doğal olan bal, arı sütü ve polen gibi bir arı ürünü olarak ön plana çıkar. Arıların bazı ağaç türlerinden veya çiçeklerin tomurcuk, yaprak, gövde kısımlarından topladıkları reçineye benzeyen maddeleri kendi salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işlemeleri propolisi ortaya çıkarır. Propolis içeriği, rengi, kokusu gibi özellikleri doğal bir ürün olmasından dolayı iklim, mevsim, coğrafi bölge ve kaynak bitkiye göre farklılık gösterebilir. Peki propolis ne işe yarar ve propolis neye iyi gelir bu noktada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Propolis içeriği açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Polifenoller, steroidler, aromatik asit ve esterler, B vitamini çeşitleri, kalsiyum, potasyum, sodyum, demir, çinko ve bakır barındırır. Propolisin faydalı olarak bilinen özellikleri genel olarak içerisindeki flavonoid gruplarıyla ilişkilendirilir. Flavonoid grubu olarak adlandırılan grup fotosentez yapabilen hücrelerde yer alır. Grip veya soğuk algınlığa yakalanan kişiler propolis kullanabilirler.

Uçuk tedavileri, ağız ve diş sağlığı, yanık tedavisi, sindirim sistemi bazlı hastalıklar, solunum sağlığı için destekleyici bir üründür. Propolis faydaları neler sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. Propolis tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Propolis nasıl kullanılır sorusu farklı şekillerde yanıtlanabilir. Propolisler damla formundaysa günlük doz asla aşılmamalıdır. Suda çözünebilen formdaki propolisler çeşitli içeceklerle birlikte tüketilebilir.

Propolis Faydaları ve Kullanımı

Suda çözünmeyen propolislerin katı veya yarı katı formdaki gıdalar ile karıştırılabilmesi mümkündür. Bu forma sahip olan ürünlerin doğrudan ya da farklı gıdalarla karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir. Propolis nedir nasıl kullanılır soruları bu şekilde yanıtlanabilir. Sıvı propolis nasıl kullanılır sorusunun cevabı da ürünün türüne göre değişkenlik gösterebilir. 

Damla ve karışım formu dışındaki propolis preparatları sprey ya da gargara formunda ortaya çıkabilir. Bunlar üst solunum yolları rahatsızlığı bulunan veya ağız ile dişlerinde problem yaşayan kişiler tarafından ilgi görür. Günlük dozun aşılmaması diğer tüm gıdalarda ve takviye edici besinlerde olduğu gibi propoliste de önemlidir. Propolisler kapsül ve tablet formunda ortaya çıkabilir. 

Aç veya tok karna bu tür propolisleri kullanılması mümkündür. Sıvı propolisler daha çok öksürük ve solunum yolu problemleri ortaya çıktığı zaman tercih edilir. Ağız ve diş problemlerinin tedavisinde de destekleyicidir. Dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman etkileyici sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Propolis faydaları nelerdir nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını aldıktan sonra dilerseniz sizler de beslenme düzeninize propolis ekleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward