Nedir Bu Kaya İnciri?

Kaya inciri Fethiye bölgesinde yetişen özel bir incir türüdür. Ayrıca oldukça nadir bulunun bir tür olmasıyla bilinir. Normal incire göre boyutu küçüktür ve daha yumuşaktır. Dışı mat koyu bir renkte içi ise kırmızı rengini andırır. Fethiye bölgesinin en değerli yöresel lezzetlerinden biridir. Kaya inciri ağustos ayında olgunlaşır. Olgunlaşan incirler dalından düşer ve özenle toplanır. Güneşte kurutularak çuvallarla küplere basılır.

Kaya inciri tüketileceği zaman defne yaprağı ve kekik ile kaynayan suya batırılır sonrasında kurutularak unlanır. Bu sayede incirler hiçbir koruyucu katkı maddesine ihtiyaç duymaz. Tüm bu işlemlerin ardından kaya inciri paketlenir ve satışa sunulur. 

Kaya incirini isterseniz hazırladığınız tatlılarınızda isterseniz lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak rahatlıkla dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.  Şeker oranın düşük ve yüksek lif kaynağı olması nedeniyle diyet öğünlerinde de rahatlıkla tüketebilirsiniz, sizi oldukça tok tutacaktır.

Lezzetli olmasının yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Koyu mor renkli diğer besinler gibi anthocyanin ve lavinoid gibi maddeler sayesinde kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucudur. Kaya inciri beyaz incire oranla daha fazla antioksidan içeriğe sahiptir. Aynı zamanda diyabet hasları için de faydalıdır. Kaya inciri hastalıklardan korunmaya yardımcı olmasının yanında yaşlanmayı geciktirici bir özelliğe de sahiptir, daha zinde ve enerjik olmanızı sağlar.

Kaya inciri şimdi özel fiyatıyla bizimoradan.com'da sizleri bekliyor. Daha fazla faydalı bilgi için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

İlgili Ürünler

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward