Neden Bitki Çayı Tüketmeliyiz? Bitki Çaylarının Özellikleri Nelerdir?

Bitki çaylarının sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmez. Bazen zararlı toksinlerden arınmak için, bazen de zayıflamak için tüketiriz. Binlerce çeşit bitki çayının farklı faydaları bulunmakta. Ancak aşırı tüketim de zararlı etkilere yol açabilir. Bitki çayları kullanılmadan önce doğru araştırmalar yapılmalı, ne kadar tüketilmesi gerektiği uzmanlara sorulmalıdır. Özellikle hamileler, çocuklar ve yaşlı bireyler bitki çaylarını tüketirken dikkat etmelidir. 

Gelelim bitki çaylarının faydalarına. Sizler için bazı bitki çayları seçtik:

Melisa Çayı

 • Melisa çayı özellikle strese iyi gelmesiyle bilinir. Bitkinlik ve halsizlik hissini azaltır, sinirsel çarpıntılara iyi gelir. Ayrıca antiseptik özelliği de bulunmaktadır. Bağırsak gazlarını giderir, mide ağrılarını rahatlatır.
 • Günde en fazla 3-4 bardak tüketilmelidir.

Hibiskus Çayı

 • Hibiskus çayı özellikle kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiği bir çaydır. İştah azaltıcıdır, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Bağırsak hareketlerini arttırarak sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlar. Antibakteriyel olması nedeniyle vücudun temizlenmesini sağlar.
 • Günde en fazla 2 bardak tüketilmelidir. 10 gün boyunca tüketildikten sonra 3 ay kadar ara verilmesi gerekir.

Rezene Çayı

 • Rezene çayı mide ve bağırsak sistemiyle ilgi şikayetleri rahatlatmak için tercih edilebilir. Ayrıca migren gibi baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Vücudu rahatlatır ve dinlendirir. Annelere sütünün artması için ve bebeklerin gaz problemleri için kullanılabilir.
 • Günde en fazla 2-3 bardak tüketilmelidir. Eğer kilo almak isterseniz rezene çayını yemek yemeden bir saat kadar önce tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde iştahınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Zahter Çayı

 • Zahter çayı vücut direncini yükseltir, hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür. Bademciklerinizi korur ve kuru öksürüklere iyi gelir. Ayrıca dişleriniz için de oldukça faydalıdır. Dişlerde yeni çürüklerin oluşmasına ve ağız kokusunu önlemeye yardımcıdır. Vücudunuzdaki mantarları gidermenize de yardımcı olur. Düzenli bir şekilde zahter çayıyla ayaklarınızı yıkamak mantarların zaman içerisinde yok olmasını sağlayacaktır.
 • Zahter çayını bal ve limon ile birlikte tüketebilirsiniz. Günde en fazla 2 bardak tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı

 • Kiraz sapı çayının en bilinen özelliği doğal ödem attırıcı ve şişkinliği azaltıcı olmasıdır. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için kiraz sapı çayı çok faydalı olacaktır. Ayrıca daha genç ve parlak bir cilt için de tüketilebilir. Stres zamanlarında kullanılması sakinleştirici bir etki verir, uykusuzluk problemlerine iyi gelir.
 • Günde en fazla 1 bardak tüketilmelidir. Özelikle akşam yemeklerinden önce tüketilmesi önerilir.

Papatya Çayı

 • Papatya çayının en etkili özelliği uyku kalitesini arttırıcı bir etkisi olmasıdır. Düzenli tüketildiğinde uyku sorunlarıyla alakalı daha az depresyon ve fiziksel belirtiler göstermenizi sağlar. Ayrıca sindirim sisteminizi rahatlatır. Bulantı ve gaz gibi şikayetleri rahatlatır.
 • Günde en fazla 1-2 bardak tüketilmelidir. Günde 2 bardak tüketmek isterseniz ilk bardak ile arasında en az 2-3 saat fark olmasına özen gösterin.

Listedeki tüm bitki çaylarını bizimoradan.com'da kolaylıkla bulabilirsiniz. Onlarca çeşit bitki çayı sağlığınız için tek tıkla kapınızda! Daha fazla faydalı bilgi için Instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

İlgili Ürünler

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward