Lifli Gıdaların Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme şeklimize dikkat etmemiz gerekir. Düzenli ve faydalı beslenme sağlıklı bir bedene sahip olmamız sağlar. Lifli gıdalar tüketmek sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek isteyenler için lifli gıdalar tüketmek çok önemlidir. Dengeli diyet döneminde tüketilmesi gereken gıdaların başında lif oranı yüksek besinler yer alır. Pek çok besin içerisinde lif bulunur ancak bazı yiyeceklerde lif miktarı daha fazladır. Yüksek lifli gıdalar nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

 

 

 

Lifli Gıdalar Nelerdir?

 

Oldukça ürün çeşitliliğine sahip lifli gıdalar düzenli ve sağlıklı beslenme için olmazsa olmazlar arasındadır. Peki lifli gıdalar nelerdir? Lif, bitkisel yiyeceklerde bulunur. Lifli yiyecekler tükettiğiniz zaman besindeki protein, karbonhidrat gibi moleküller midede ayrıştırılarak emilim yapılır ancak lif midede eritilemez. Lifleri eritebilecek bir enzim bulunmamaktadır. Bu nedenle lifler sindirilmeden doğduran kalın bağırsağa gönderilir. Lifler suda çözünebilen ve suda çözünmeyen lifli gıdalar olarak ikiye ayrılır. Her iki grupta lif oranları besinlere göre farklılık gösterebilir. Vücudun ihtiyacı olan tüm lif çeşitlerini alabilmesi için lifli gıdalar tüketirken yiyeceklerin çeşitliliğine dikkat etmek gerekir. Sizin için lifli gıdalar listesi ve lif oranlarını hazırladık;

 

Yüksek lif oranına sahip gıdalar;

Elma, narenciyeler, muz, ananas, çilek, armut, erik, kiraz, kayısı gibi meyve çeşitleri

Tam tahıllı undan yapılan unlu mamüller ve ekmekler

Bezelye ve nohut başta olmak üzere baklagil çeşitleri

Kuruyemişler

Kabuğu soyulmamış ince kabuklu patates

Tohumlar (chia, keten gibi)

Brokoli, havuç, karnabahar gibi sebzeler

Mısır

Arpa, çavdar ve yulaf

Tam tahıllı kahvaltılık gevrekler ve müsli

 

 

Bazı gıdaların lif oranları;

Yarım porsiyon taze fasulyede 10 gr lif bulunur

Bir demet ıspanak 7.5 gr lif içerir

100 gr yulaf 10.1 gr lif içerir

Tam tahıllı 100 gr ekmekte 7 gr lif bulunur

100 gr ahududa 6.5 gr lif bulunur

Orta büyüklükte bir armut 5.5 gr lif içerir

Bir porsiyon kinoa 5.2 gr lif içerir

100 gr mercimekte 7.3 lif bulunur

Bir porsiyon brokolide 5 gr lif bulunur

Orta büyüklükte elma 4 gr lif içerir

100 gr badem 13.3 gr lif içerir

Bir porsiyon bulgurda 3.5 gr lif bulunur

 

 

 

Lifli Gıdaların Faydaları Nelerdir?

 

Öğünleriniz arasına eklemeniz gereken bol lifli gıdaları listeledik. Tüm bu yiyecekler özellikle sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Lifli gıdalar faydaları saymakla bitmez. Kalın bağırsakta kalan lif, bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur. Özellikle kabızlık için lifli gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kalın bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Sindirilemeyen lifler kalın bağırsaktaki bağırsak floraları tarafından sindirilebilir, böylece floraların düzenli çalışmasını ve çoğalmasını sağlar. Lifler bağırsağa olan faydalarının yanı sıra kan şekerini kontrol edebilir ve kolesterol seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olur. Daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Lifli gıdalar cilt sağlığınız için de olumlu etkileri vardır. Lifler vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur, böylece cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını destekler. Ayrıca daha fazla su tüketmeyi sağlar,bu da cildinizi daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.

 

 

 

Lifli Gıdalar Zayıflatır Mı?

 

Lifli gıdalar kilo vermeye yardımcı yiyeceklerdir. Özellikle yüksek lif oranına sahip yiyecekler diğer yiyeceklere göre çok daha uzun süre tok tutar ve genellikle düşük kalori miktarına sahiptir. Lifli yiyecekler tükettiğiniz zaman daha küçük porsiyonla doyarsınız ve düşük kalorili beslenmiş olursunuz. Böylece hem sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını destekleyebilir hem de kilo verebilirsiniz.

.

.

.

.

Daha fazla faydalı bilgi için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

.

.

.

.

        İlginizi Çekebilecek Bloglar

İlgili Ürünler

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward