Klasik Lezzet: Doğru Turşu Nasıl Yapılır?

Türk mutfağının geleneksel lezzeti turşu, yemekelerin yanına enfes bir lezzet katar ve içerdiği yaralı bakteriler sayesine bağışıklık sistemimizi  güçlendirir. Özellikle kış aylarında turşu sofraların vaz geçilmez bir lezzeti haline gelir. Geçmişten günümüze kadar uzanan bu lezzet sofralarımızda yer almaya devam ediyor.

Turşu sadece sebzelerden yapılmak zorunda değildir, bir çok meyve turşu yapımı için kullanılabilir. Hatta yumurta, hamsi ve ahtapot turşusu bile var! Kısacası turşu yapmak için bolca seçeneğiniz var. Peki en sevdiğiniz turşuyu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Turşunun erimemesi için ne yapmak gerekir?

Öncelikle turşu kurarken olmazsa olmaz bazı malzemeler vardır. En önemli olan tuz ile başlayalım. Turşu yaparken kullanacağınız tuz iri salamura tuzu olmalıdır. Günlük kullandığınız sofra tuzları turşu için uygun değildir. Kaya tuzunu bir gece dinlendirilen suyun içinde iyice eritin. Tuzu ne kadar fazla kullanırsanız turşunun yumuşama ihtimali o kadar azalır.

İkinci önemli malzememiz ise sirkedir. Turşu yapımı için en yaygın kullanılan sirke üzüm sirkesidir. Sirkenizi olabildiğince kaliteli seçmeye çalışın, turşunuzun erimemesi için sirkenin kaliteli olması önemlidir. kendi bütçenize uygun bir markayı seçebilirsiniz. Bir diğer malzememiz de su. Su için önemli olan nokta çeşme suyu olmamasıdır. İçme suyunun içerisine salamura malzemeleri olan sirke ve tuzu ekleyerek eritebilirsiniz. eğer çeşme suyu kullanacaksanız da suyu önceden kaynatmalısınız.

Gelelim turşuluklara... Turşu yaparken kullanacağınız turşuluklar kesinlikle sert ve mümkünse tam olgunlaşmamış ürünler olmalıdır. Ezik, yumuşamış, berelenmiş malzemeler kullanmamaya özen gösterin aksi takdirde turşunuz çabuk yumuşar ve muhafaza süreniz azalır, turşunuzun bozulmasını kolaylaştırır. Eğer malzemeleriniz çok taze değilse bere ve çürük olan kısımlarını kesip temizlemelisiniz. Turşunuz için kullanacağınız kap da oldukça önemli. Sağlığınız için en doğru tercih cam kavanoz kullanmak olacaktır. Turşunun asitli bir yiyecek olmasından dolayı plastik şişeler sağlık açısından pek güvenli olmayacaktır.

Turşunuzun içine aroma vermesi için sarımsak, defne yaprağı, dereotukişniş tohumu gibi malzemeler ekleyebilirsiniz. Turşunun uzun süre dayanması için turşunuzu kuracağınız kavanozları önceden kaynatın. Bunun için kavanozlarınızı kaynayan suda birkaç dakika tutabilirsiniz.

Hazırladığınız kavanozların içine malzemeleri boşluk kalmayacak şekilde dizin. Kavanozunuzun litresine göre yarısı salamura suyu yarısı da turşuluklarınız olacak şekilde oranlayabilirsiniz. kavanozunuzun ağız kısmına bir poşet geçirin ve kapağını kapatın. Daha sonra turşunuzu iyice sallayarak salamura suyunun turşuluklarınızla iyice karıştığına  emin olun. Hazırladığınız turşuyu karanlık bir ortamda 10 gün beklettikten sonra turşunuz yemek için hazır olacaktır.

Afiyet olsun!

Turşu yaparken kullanacağınız malzemeleri websitemizden kolayca temin edebilirsiniz. bizimoradan.com'daki tüm ürünler tek tıkla kapınızda! Daha fazla tarif için Instagram adresimizi takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward