İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Satın alacağınız zeytinyağında dikkat etmeniz gereken ilk nokta üretim detaylarıdır. Erken hasat ve soğuk sıkım gibi zeytinyağı çeşitleri bulunur. İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı bu noktada gizlidir. Zeytinyağının sağlıklı olmasını sağlayan onun içerisindeki özel bileşenleridir. Polifenoller, erken hasat dönemlerinde yoğun içeriğe sahiptir. Ağaçta yer alan zeytin olgunlaştığı zaman polifenol içeriği azalır ve yağ oranı artar. Zeytinin doğru işlenebilmesi adına soğuk sıkım olması üretimde az su tercih edilmesi önemlidir. Polifenol uçucu ve suda çözünen bir bileşen olduğundan dolayı bu ayrıntı öne çıkar.

Zeytinyağı Kokusu

En kaliteli zeytinyağı hangisi diye düşünüyorsanız koku faktörünü atlamamalısınız. Zeytin kokusu olarak bilinen koku aslında zeytinyağında olmaması gereken özel bir kokudur. Kokunun yoğun bir şekilde hissedilmesi meyvenin aşırı beklemiş olduğu anlamına gelir. Kokladığınız zaman meyvemsi koku veya kötü bir koku almamanız önemlidir. Taze meyve kokusu ve taze çimen kokusu gibi kokuları almanız gerekir. 

Zeytinyağı Lezzeti

En iyi zeytinyağı hangisi diye merak ediyorsanız lezzet detayına da göz atabilirsiniz. Zeytinyağının tadını anlayabilmek adına dilinizin üzerinde biraz dolaştırabilirsiniz. İyi zeytinyağı demek dilinizin yan kısımlarında ve boğazınızda hafif bir acılık hissetmek demektir. Acılık hissi asit kıvamında olmamalıdır. Yoğun antioksidan içerikli olabilen zeytinyağının lezzetini kontrol ederek kaliteli olanlara erişebilirsiniz.

Zeytinyağı Rengi ve Hasat Dönemi

Zeytinyağı satın alırken değerlendirmeniz gereken bir diğer ayrıntı renktir. Fakat bir zeytinyağının rengi kaliteyi tam anlamıyla gösteremeyebilir. İçerisinde renklendirici olan çok fazla zeytinyağına denk gelebilirsiniz. Hileli olarak nitelendirilen ürünler koyu renklerde olabileceği için ilk bakışta sizlere kaliteli gibi gelebilir. Fakat hangi zeytinyağı daha iyi sorusunun cevabı için renk ile beraber ürünün marka güvencesine ve içindekiler kısmına da göz atmalısınız.

Satın alınacak zeytinyağının koyu renkli bir cam şişede olması tercih edilebilir. Güneş ışığını çabuk alabilecek pet şişedeki zeytinyağları biraz daha çabuk bozulabilir ve muhafaza edilmeleri zorlayıcı olabilir. Zeytinyağının asitlilik değerinin düşük olması iyi işlendiği anlamını taşır. Örneğin, %0,3 değerin altındaki asit seviyeleri kalite göstergesi olabilir. En önemlisi zeytinyağının bozuldukça işlevini kaybeden bir ürün olmasıdır. Tercihen aldığınız zeytinyağını ortalama iki aylık süreç içerisinde tüketmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda ürün satın alacağınız zaman dolum tarihi yerine hasat yılını da sorgulayabilirsiniz. Yemeklik zeytinyağı hangisi sorusunun cevabı ise değişkendir. Her bir yemek için farklı zeytinyağı kullanılması gerekebilir. Burada önemli olan hangi yemeği tercih edeceğiniz ve damak zevkinizdir.

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward