Evde Hazırlayabileceğiniz Soğuk Çay Tarifleri

Her mevsim tüketebileceğiniz ancak yaz ayları söz konusu olduğu zaman daha fazla tercih edilebilen soğuk çayları evinizin konforlu ortamında hazırlayabilirsiniz. Evde soğuk çay yapımı pratik ve kolay olduğu için istediğiniz her an özel lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. Birbirinden farklı soğuk çay tariflerini deneyerek serinletici özelliklere sahip çaylar hazırlayabilirsiniz. 

Limonlu Soğuk Çay

Soğuk çay denildiği zaman akla ilk gelen seçenekler arasında limonlu soğuk çay gelir. Limonlu soğuk çay tarifi son derece kolaydır. Lezzetli olan bu çay türünü sıcak havalarda serinlemek için tercih edebilirsiniz. Limonlu çay hazırlayabilmek için porsiyonlara göre değişkenlik gösterebilecek çay demi, şeker, su ve limona ihtiyacınız vardır.

Limonlarınızı temizledikten sonra parçalara bölebilir ev suyu, çay demi ile şekeri bir araya getirmeniz gerekir. Karıştırdığınız malzemelerin içerisine limon dilimlerini ekleyerek tarife devam edebilirsiniz. Buzdolabında beklettiğiniz karışımı yeteri kadar soğuduktan sonra biraz daha soğuk ve uygun miktarda buz ilave ederek tüketmeye başlayabilirsiniz. Limonlu soğuk çay nasıl yapılır sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. 

Şeftalili Soğuk Çay

Soğuk çay çeşitleri arasındaki bir diğer popüler seçenek şeftalili soğuk çaydır. Şeftalili soğuk çay tarifi denemek isterseniz ufak bir demlikte çayınızı demledikten sonra uygun malzemeleri yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Sıcak kıvamdayken şekeri ilave edebilir ve şeftalileri kabuğu ile dilimleyerek içerisine yerleştirebilirsiniz. İsterseniz limon dilimlerini de ilave ederek soğutmak için bırakabilirsiniz. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra şeftali parçaları birbirine karışmamalıdır. Buz ekledikten sonra opsiyonel olarak nane de ekleyebilir ve servis edebilirsiniz. 

Karpuzlu Soğuk Çay

Karpuzlu soğuk çay bir diğer popüler seçenektir. Karpuzlu soğuk çay hazırlamak istiyorsanız siyah çay, su, nane yaprağı, karpuz suyu, limon ve ufak karpuz dilimleri gerekebilir. Malzemeleri elde ettiyseniz ocaktan aldığınız kaynar suya çayınızı ve nane yapraklarını ilave ederek işe başlayabilirsiniz. Bir süre sonra demleme işlemini yaptıysanız buzdolabında soğumaya alabilirsiniz.

Soğuma işleminden sonra nane yapraklarını karşıma ilave edebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışıma karpuz suyu da koyabilirsiniz. Çayı tüketime hazır hale getirmek için buz eklemeyi deneyebilirsiniz. Buz miktarı ve diğer malzemelerin miktarı tamamen damak zevkiniz ile doğru orantılı olabilecek şekilde değişkenlik gösterebilir. 

Soğuk çay hazırlamak için daha pratik bir şekilde hareket edebilmek adına lezzetli ev evde kullanmaya hazır olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Her biri lezzetli ve ferahlatıcı olan soğuk çayları isterseniz sevdiklerinize de ikram edebilirsiniz. Böylelikle keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Henüz bir yorum yok

Yeni Yorum

arrow_upward